Burnos sveikata – svarbi visos sveikatos dalis

2019-11-10

Burnos sveikata yra svarbesnė nei jūs galite įsivaizduoti. Ar žinote, kad problemos burnos ertmėje gali daryti įtaką viso kūno sveikatai? Apie tai, koks yra ryšys tarp burnos higienos ir kitų ligų atsako odontologijos klinikos gydytoja Virginija Liaudanskienė.

Burnos ertmėje, kaip irdaugelyje kūno vietų, yra nekenksmingų bakterijų. Įprastai mūsų kūno gynyba yra gera. Laikantis burnos ertmės higienos taisyklių (teisingai valant šepetėliu ir siūlu) bakterijų kiekis ir veikla – kontroliuojami. Tačiau, apleidus burnos higieną, susirgus, bakterijos gali pasiekti lygį, kai prasideda infekcijos, dantų ir dantenų ligos.

Mokslinės studijos parodė, kad burnos ertmės bakterijos ir dantenų uždegimas gali vaidinti labai svarbų vaidmenį mūsų imunitetui ir daryti įtaką kai kurioms kitoms mūsų ligoms, tokioms kaip, pavyzdžiui,  endokarditas – širdies apvalkalo uždegimas. Bakterijos kraujo keliu patenka į širdį ir aplinkinius audinius.

Įvairios kardiovaskulinės (širdies) ligos širdies ligos: užsikimšusios arterijos, netgi insultas gali būti burnos ertmės infekcijos pasekmė. Nėščiosioms šios infekcijos taip pat pavojingos jos gali daryti įtaką ir priešlaikiniam gimdymui bei mažesniam vaisiaus svoriui.

Dar viena itin pavojinga liga, kurią sukelti gali burnos infekcija, tai – sepsis. Tai liga, kai infekcija per kraują išplinta po visą organizmą ir pažeidžia audinius ir gyvybei svarbius organus.

Mūsų burnos sveikatai poveikį taip pat gali turėti ir tam tikros ligos.Viena tokių ligų – diabetas.

Sergantieji yra mažiau atsparūs infekcijoms, todėl turi didesnę riziką susirgti gleivinės ligomis. Tyrimai parodė, kad žmonės, kurie serga gleivinės ligomis sunkiau kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje. Reguliari periodonto (audinių aplink dantis) priežiūra gali padėti kontroliuoti diabetą. Kita liga- osteoporozė. Sergant šia liga gali būti pažeistas ir žandikaulių kaulas. O Alzhaimerio ligos atveju dažniausiai blogėja burnos sveikata, kas dar labiau spartina pagrindinę ligą.

Mokslinės studijos įrodo, kad mūsų organizmas yra vientisas, nedalomas atskirais organais, suderintas mechanizmas. Todėl norime patarti, jei atsirado maudimas burnos ertmėje, nemalonus kvapas, reakcija į temperatūrinius dirgiklius, pradėjo kraujuoti dantenos, nepraleiskite šių simptomų, registruokitės konsultacijai. Vadovaukitės taisykle – geriau pasitikrinti be reikalo, negu praleisti kažką svarbaus. Būkite sveiki.

Grįžti atgal